Reis per trein over de spoorlijnen uit Rail Away
Rail Away is een langlopend tv programma van de EO over mooie spoorlijnen
in de wereld. Een behoorlijk aantal afleveringen zijn in de loop der jaren opgenomen in Groot-Brittannië,
de bakermat van het treinvervoer. Enkele daarvan gaan over inmiddels toeristische trajecten waar je met
een oude diesel of stoomtrein kunt reizen maar de meeste zijn spoorlijnen die nog gewoon onderdeel zijn
van het nationale spoorwegnetwerk en waar je je kunt verplaatsen met een gewone moderne trein.
Als u na het bekijken van een aflevering graag op vakantie wilt in het gebied en/of ook graag een rit
met die trein wilt maken, misschien dat onderstaande pagina's u verder kunnen helpen. Hieronder staan de
afleveringen in Engeland met daarachter links die u leiden naar een pagina waar meer informatie
te vinden is over het gebied en de verschillende bestemmingen. Op het volgende tabblad afleveringen
in Schotland, Wales ook het eiland Man.
Engeland
*
Canterbury - Brighton:
Zuidoost Engeland
Gewone trein: Een rit in het zuidoosten van Engeland. Te beginnen in het historische kathedraalstadje
Canterbury en
dan via badplaats
Hastings, de witte krijtrotsen van
East Sussex (bij
Eastbourne)
naar de badplaats
Brighton.
*
Devon & Cornwall:
Zuidwest Engeland
Gewone trein: Dit is de rit van kathedraalstad
Exeter in Devon naar
Penzance in Cornwall, het
uiterste zuidwesten van Engeland. Het is een directe lijn maar heeft ook vertakkingen voor als u kustplaatsen als
Looe, Falmouth, St Ives
of
Newquay wilt bereiken.
*
Newcastle - Lancaster:
Northumberland |
Lake District & Cumbria |
Lancashire
Gewone trein(en): Een rit vanuit de stad
Newcastle in noordoost Engeland, langs de Muur van Hadrianus in
Northumberland
en dan langs de kust van
Cumbria (om het
Lake District heen) naar
Barrow-in-Furness.
Vervolgens door naar het stadje
Lancaster in Lancashire.
*
Leeds - Carlisle:
Yorkshire Dales
Gewone trein (soms met de stoomtrein mogelijk): Deze rit begint in de grote stad
Leeds in West Yorkshire. Het mooiste stuk
ligt echter tussen
Settle en
Carlisle, misschien wel de mooiste spoorlijn van Engeland. De rit gaat grotendeels
door het
Yorkshire Dales National Park en daarna door de
Eden Valley in Cumbria.
*
Thirsk - Whitby:
North York Moors
Gewone trein(en): De rit begint in
Thirsk, het dorpje van de ware
James Herriot, de dierenarts van de tv-serie
All creatures great and small. Dan uiteindelijk in
Middlesbrough overstappen op de
Esk Valley Line,
de spoorlijn door het
North Yorkshire Moors National Park naar het kuststadje
Whitby.
*
Pickering - Grosmont:
North York Moors
Stoomtrein: Net als de vorige spoorlijn gaat deze rit ook door de
North York Moors maar dan het zuidelijke deel daarvan.
U begint in het kleine stadje
Pickering en eindigt noordelijker in
Grosmont. U kunt vervolgens
ook nog weer verder naar
Whitby aan zee als u wilt. Deze toeristische lijn is van de
North Yorkshire Moors Railway.
Terugkijken, stoomtreinen en hulp
Hieronder ziet u nog enkele links staan die u wellicht van pas komen. Zo kunt u bovengenoemde
afleveringen terugzien als u wilt (als u in Nederland woont althans). Bij de resultaten die u
ziet moet u misschien nog een eindje naar beneden scrollen om de juiste aflevering te vinden.
Ook interessant: op de website is ook aandacht voor historisch-toeristische spoorlijnen waar
je per stoom of dieseltrein een mooie rit door een bepaald landschap kunt maken. Er zijn vrij
veel van dat soort trajecten: veel in Engeland maar ook een aantal in Schotland en Wales.
Mocht u op basis van Rail Away en/of deze pagina geïnspireerd zijn geraakt om op vakantie te gaan
naar Groot-Brittannië en hulp nodig hebben? Dat kan in de vorm van een volledig plan op maat.
U kunt zo'n plan krijgen als u een treinrondreis wilt maken maar als u bijvoorbeeld met de auto
wilt gaan en af en toe een rit per stoomtrein wilt maken dan kan dat ook. Op de website vind u
ook voorbeelden van treinrondreizen. Neemt u gerust contact op
maar lees vooral hieronder verder:
NPO Start - Rail Away
Historische spoorlijnen met stoomtreinen in Groot-Brittannië
Vakantieplan op maat - zonder extra kosten
Schotland
*
Edinburgh - Inverness:
Edinburgh en de Lothians |
Perth & Kinross |
Cairngorms
Gewone trein: Dit is de
Main Highland Line die gaat van hoofdstad
Edinburgh naar
Inverness, de enige stad
in de Hooglanden van Schotland. Onderweg komt u door het heuvelachtige
Perth & Kinross en vervolgens door
het bergachtige
Cairngorms National Park.
*
Inverness - Kyle of Lochalsh:
Noordwest Schotland
Deze lijn bevindt zich in de ruige
Northwest Highlands, een dunbevolkt gebied in Noordwest Schotland. U reist vanuit
Inverness naar
Kyle of Lochalsh aan de kust, tevens de plek waar de brug naar het eiland
Skye is gesitueerd.
*
Aberdeen - Edinburgh:
Aberdeenshire |
Fife en Angus |
Edinburgh en de Lothians
Gewone trein: Deze rit gaat van de 3e naar de 2e stad van Schotland. Het is de spoorlijn door het relatief vlakke oostelijke deel
van het land, deels langs de kust. Onderweg worden twee van de bekendste spoorwegviaducten van het land gepasseerd. Eén daarvan is de
Fort Rail Bridge
vlakbij de hoofdstad
Edinburgh.
*
Glasgow - Mallaig:
Western Highlands
Gewone trein en stoomtrein: De
West Highland Line is één van de mooiste spoorlijnen van de wereld. De reis begint
in
Glasgow, de grootste stad van Schotland. Al snel kom je in de natuur terecht en wel van het
Loch Lomond
& the Trossachs National Park waar de trein dwars doorheen of vlak langs rijdt. Daarna volgen meer bergachtige streken en volgt uiteindelijk
het kleine stadje
Fort William. Het laatste stuk naar
Mallaig kan ook met de gewone trein maar ook
met een stoomtrein. Dat is de
Jacobite Steam Train. U komt dan ook over het beroemde '
Harry Potter
spoorwegviaduct'.
Wales
*
Blaneau Ffestiniog - Porthmadog - Caernarfon:
Snowdonia en Noord Wales
Stoomtrein(en): dit is niet één lijn maar het zijn er twee. Ze zijn van de
Ffestiniog & Welsh Highland Railway
waarbij het eerste traject begint in het mijnstadje
Blaneau Ffestiniog middenin het bergachtige
Snowdonia National Park.
U rijdt door de bergen naar het kustdorp
Porthmadog. Dat is ook de plaats waar de
Welsh Highland Railway vertrekt
naar een ander kuststadje en dat is
Caernarfon, bekend vanwege het imposante kasteel.
Het eiland Man
*
Douglas - Port Erin:
Isle of Man
Stoomtrein: Deze trein rijdt op het
Isle of Man, het vrij grote eiland in de Ierse Zee. De reis begint
in
Douglas waar de veerboten arriveren vanaf het vasteland. De reis gaat dan zuidwaarts naar
Port Erin, ook aan de kust.